VIC+FLO BİR AYI GÖRDÜ – KANADA SİNEMASI (2013)

VIC+FLO BİR AYI GÖRDÜ… Yönetmen 1973 doğumlu Vic+Flo Bir ayı Gördü  - AfişDenis Côté… 2013 Berlin Film Festivali’nde Alfred Bauer* Gümüş Ayı ödülünü kazanmış, Kanada yapımı bir film. Süre 95 dakika. Sayfanın altında oyuncuları ve tanıtım videosunu bulabilirsiniz.

Festival kataloğundan -benim çevirimle- film tanıtımı şöyle:

Issız bir otobüs durağı, trampet çalan bir izci ve detone çalışı nedeniyle izciye para vermeyi reddeden bir kadın. Böyle imalı bir mizahî açılış, henüz şartlı tahliyeyle salıverilmiş ve sadece huzur ve sessizlik arayan Vic’in hikâyesini anlatan filmin geri kalanı hakkında da ipucu veriyor.
Vic Kanada/Quebec ormanındaki bir akrabasının yanına taşınır ve sevgilisi Flo ziyaretine gelir. İki kadın günü olduğu gibi yaşamaya bakarlar ve bölgeyi bir golf arabasıyla tanımaya çalışıp doğanın tadını çıkarırlar. Hayat çok güzeldir –bir de Vic’in sıra dışı gözetim memuru olmasa. Üstelik bir süre sonra Vic kız arkadaşının pek hoş yerler olmayan yerel barlara takılmasından da rahatsız olur. Yardımsever bahçıvan bir komşu, geçmişten bir gölge gibi ortaya çıkar; yaklaşan tehdit belirtileri giderek artmaya başlar ve orman tehlikeli tuzaklarla doludur artık.

vic-flo-saw-a-bear-8646-largeFilm profilden, yakın plan çekimde, sempatik, pasaklı bir izci çocuğun trompet çalmaya çalışmasıyla başlıyor ve yukarıdaki kareyle devam ediyor. Belki ışık ve renk seçiminden olsa gerek insanı yaklayan bir kare, içine alan bir hava var. Özellikle konuşmalar başladığında -ki benim için en önemsediğim husus- senaryonun hiç de boş olmadığı, maharetli bir el tarafından kaleme alındığı anlaşılıyor. Açılış sahnesindeki başarılı adım ve konuşmalar bizi hemen filme çekiyor. Film süresince nitelikli kareler görüyoruz, çok keyif verici.

Filmdeki hınzır mizahın ipucunu filmin adından anlabiliyoruz; matematik işareti kullanarak iki insanı toplayan bir yapım. Benim de birkaç ipucu vermem gerekirse ‘yardımsever(!) bahçıvan komşu’ kim? Ormandaki tuzaklar bir ima mı, gerçek mi? Ya ayı?

Özetten anlaşılacağı üzere Vic ve Flo lezbiyendirler. Yaşları ilerlemiştir ve artık tutunacak birer dala ihtiyaçları vardır. Flo her ne kadar halinden çok memnun değilse de şartlar onu bu birlikteliğe zorlamaktadır. Duygularından tam manâsıyla emin değildir. Benim için lezbiyen ilişkileri irdeleyen filmler yorum açısından önemli. Bu filmde Vic ve Flo arasındaki lezbiyen ilişki çokça vurgulanan, görsel algıyı zorlayan bir üslupla aktarılmıyor; daha ziyade duygulsal bir yaklaşımla, gönül-koşul birlikteliğiyle vurgulanıyor. Bu hoş; olayı rahatsız edici bir noktaya getirmiyor. Zaten bu sayede gelişen diğer olaylara da sıkılmadan dikkat kesilebiliyoruz.

Filmi özgün kılan taraf içinde barındırdığı gerilimi kullandığı Vic+Floüslûptaki yumuşak mizahla çok güzel kaynaştırabilmesi bence. Yalın, sıkmayan bir anlatımla çok önemli senaryolar çıkarılabilecek konuları, minik konu başlıklarıyla gayet başarılı biçimde harmanlayarak bambaşka bir dil yakalıyor yönetmen Denis Côté. Oyuncular harika. Özellikle başrollerde Vic rolüyle Pierrette Robitaille hapisten çıkmış bir kadının katı duruşunda ve Flo rolüyle Romane Bohringer tedirgin ve biraz sinsi psikolojisinde çok çok başarılılar.  Oynamıyorlar, içindeler. Bence bizde birçok sinemacının dikkatle izlemesi gereken oyunculuklar.

Kesinlikle ödülü hak eden bir film. İzlemenizi tavsiye ederim.

 


Oyuncular

Victoria… Pierette Robitaille

Florence… Romane Bohringer

Guillaume… Marc-André Grondin

Jackie / Marina St-Jean… Marie Brassard

Émile Champagne… Georges Molnar

Nicolas Smith… Olivier Aubin

Charlot Smith… Pier-luc FunkMarc-André Grondin

Yvon Champagne… Guy Thauvette

Jackie’nin Yardımcısı… Ramon Cespedes

Go-Kart-Sürücüsü… Dany Boudereault

Bar Sahibi… Johanne Haberlin

Sevgili… Ted Pluviose

Harbiyeli… Raoul Fortier-Mercier


* Alfred BAUER (1911-1986): Alman hukukçu ve sinema tarihçisi. 1951’den 1976’ya dek Berlin Film Festivali’nde jüri üyeliği görevini yürüttü.

Bir cevap yazın