THOM PAIN – TİYATRO ALÇAK SAHNE 🎭🎭🎭🎭

Thom Pain Will ENO’nun 2004 yılında kaleme aldığı tek kişilik interaktif bir oyun. Gösteri diyenler de var; ama bu bir tiyatro metni bence, 2005 yılında Pulitzer drama ödülleri finaline kalabilecek kadar bir oyun. Oyunun uzun adı Thom Pain (Based on nothing). Çeviride Uğur ÇAĞLAYAN ‘Hiçbir şey hakkında’ demiş ki bence yanlış ve daha kötüsü oyunun özüne aykırı. Aslında hiçbir şeye dayanmayan, bir yerden çıkış almayan, tamamen Thom Pain’in özünden gibi bir mana… çünkü oyun çok şey hakkında…

Thom Pain belki soyadından da anlayacağımız üzere acı, keder, korku, endişe üzerine temellenmiş bir dünya görüşüne hakim. Yaşadıkları, ufak tefek anıları, önemsiz görünen kırılmaları birike birike Thom Pain’i korkak, tedirgin hale getirmiş. Modern dünyanın korkularını fazlasıyla içselleştirmiş ve oradan da hayatın aslında fazla büyütülmemesi gerektiği her şeyden, her andan mutlu olmak gerektiği sonucuna varmış. Ama tavrındaki temel çatışma bize aktardığı düşüncelerine rağmen kendinde ulaşmaya çabaladığı tutarlılığı yakalayamamış, sorgusu devam eden, tedirgin, ürkek bir tip Thom Pain. Dinleyiciyle oynuyor, onunla dalga geçmeye çalışıyor, onu korkutmaya çalışıyor, onun düşündürmeye çalışıyor; kısacası seyirciyi kendi yanına çekmeye çalışıyor. Bir yanıyla durumun farkında, iletişim kuramamanın endişesini yaşıyor. Monologundaki sıçrayışları kontrol edemiyor, daldan dala atlıyor; çünkü kafası karışık. Hem çabalıyor hem korkuyor hem çaresiz hem yalnız hissediyor.

Tiyatro Festivali kapsamında oyunu Bora KARAKUL’dan seyrettim. Hem yönetmiş hem oynamış. Ve yukarıda kısaca anlatmaya çalıştığım psikolojiyi muhteşem bir biçimde seyirciye aktarıyor. Üstlendiği karakterle bütünleşen bir oyuncudan daha keyifli bir sahne olamaz herhalde. KARAKUL temsilinin her anında tam bir Thom Pain olmayı başarmış bence. Salonda çok az kişi olması, kötü görünmekle birlikte sanki hissedilmesi gereken duruma göre uyarlanmış bir dekor havasındaydı. İronik! Temposunu hiç bozmadan ve bir an için saatinize bakma hissi uyandırmadan seyircisini oyunda tutan Bora KARAKUL’a çok teşekkür ederim.

Daha çok seyredilsin… yakaladığınız yerde gidin, seyredin lütfen…

Bir cevap yazın