TAKAS – İSRAİL SİNEMASI (2011)

TAKAS… Özgün adı: HAHITHALFUT… Sahne adı THE EXCHANGE… The Exchange afişİsrail/Alman ortak yapımı israil sinemasından bir örnek. Yönetmen Eran KOLIRIN.

2011 yapımı, 94 dakikalık bu film minimalist bir anlatımla sıkmadan istediğini anlatmayı başarabilen bir film bence. Konusu aslında gayet güncel, son yıllarda hemen herkesin aklına takılan bir soru işareti: Ben nasıl bir hayat yaşıyorum? Bu hayat nasıl bir hayat?

Üniversitede Fizik alanında öğretim görevlisi olan Oded (Rotem KEINAN) evden işe işten eve, son derece tekdüze bir hayat yaşamaktadır. Karısı Tami (Sharon TAL) ise evden projesini bitirmeye çalışan yeni mezun bir mimardır. Oded bir gün unuttuğu bazı yazılar için eve döner ve karısını yatakta uyurken bulur. Kendisi evde değilken evin nasıl bir halde The Exchange - by Eran Kolirin - Rotem Keinanolduğu ilgisini çeker. Alıştığı günün dışına çıkmış olmak onu âdeta afallatır, şaşkına çevirir. Böyle bir kıvılcım Oded’in farklı denemelerde bulunmasına vesile olur; mesela hep asansörü kullanırken merdivenlerden çıkar; karısına hiç beklemediği sıcak bir öpücük verir. Hayata nasıl yaklaşacağını bilemez, farklılık yaratmak ister ancak yaratmak istediği farklılıkları nasıl yaratacağını bilemez.

Aslında işin temelinde Oded olduğu için ders verdiği sınıfı bile görmeyiz; sadece Oded’i ders verdiği bir tahtanın önünde görürüz. Bunun dışında ya odasındadır ya da otobüsle evine dönmektedir. Okuldaki odasının penceresinden bakmak gibi küçük değişiklikler The Exchange - by Eran Kolirin - Rotem Keinan & Sharon Talbile Oded’i çok şaşırtır, sanki çok başka bir hayat varmış gibi garipser aşağıdakileri. Ve derken hayatın daha ince çizgileri de olabileceği düşüncesi Oded’in biraz saplantılı bir hayat incelemesi yapmasına neden olmaya başlar. Kendini, karısını, diğer insanları, çevreyi, binaları, doğayı, eşyaları farklı bir gözle görmeye çalışır. Kimse evde yokken bir objenin yerinin değişmesi ya da kimse yokken apartmanın kat holündeki aynada cinsel organına bakmak ya da güneşi o güne kadar hiç hissetmediği bir saatte hissetmek gibi yalın fakat ilk kez yüzleşilen gerçekler‘i bulmaya adar kendini. Objelerin varlığı, ışıkla uyumu, insanla bileşimi vs. sorgulanabilecek onlarca konu başlığı. Ve tüm bunlara ek olarak bir de kendi gibi bir arkadaş edinir…

The Exchange - by Eran Kolirin - Rotem Keinan & Don Navonİsrail Film Akademisi tarafından 2012’nin tüm ödüllerini toplamış, Venedik Altın Aslan’a aday olmuş ve San Francisco Uluslararası Film Festivali’nden Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu en iyi film ödülüyle çıkmış bu filmi izlemenizi tavsiye ederim. Yormadığı gibi anlatmak istediğini de gayet sade, abartıdan uzak, sessiz, doğal bir biçimde aktarmayı başarıyor. Oyuncular da gayet sade, gayet olması gerektiği gibi.


 

Bir Cevap Yazın