SHIRLEY – TEBDİL-İ MEKAN PRODÜKSİYON TİYATROSU 🎭🎭🎭🎭

SHIRLEY… Yazan Willt RUSSELL… Yöneten Sumru SHIRLEY - TEBDİL-İ MEKAN PRODÜKSİYON TİYATROSU - SUMRU YAVRUCUK - AFİŞYAVRUCUK…

Tek kişilik, iki perdelik bir oyun. Sumru YAVRUCUK Tebdil-i Mekan Prodüksiyon Tiyatrosu kadrosuyla hem yönetiyor hem oynuyor. YAVRUCUK için fazla methiye düzmeye gerek yok. Gerçekten çok tecrübeli, çok rahat, çok hâkim, çok benimsemiş… Görmek gerekiyor. Devlet Tiyatroları Konya ekibi geçtiğimiz yıl sahnelemişti Shirley Valentine adıyla. Bengisu GÜRBÜZER DOĞRU hem yönetip hem oynamıştı.

Müzikli Komedi olarak sınıflandırılmış oyun ekibi tarafından. Yani! Gerçekten muhteşem sesiyle oyuna katkıda bulunan Selmin ARTEMİZ zaman zaman, kısacık da olsa sahneyle iletişime geçmesiyle de oyuna doğrudan katılıyor.

Önceki yazımdan biraz alıntıyla:

Oyunun ismi Shirley Valentine, kahramanımızın ismi ise Shirley Bradshaw[2]… Doğru, kahramanımızın evlenerek edindiği soyadı Bradshow’dur. Dikkat! Kahraman kelimesini özellikle seçtim. Tıpkı Hedda Gabler’deki gibi bir başkaldırı, dik duruş görüyoruz daha temsilin adından -her ne kadar Shirley bu başkaldırı için ciddi bir ikilem yaşıyorsa bile…
Konu özetle şöyle: Kocası ve çocukları arasında, artık basma kalıp bir hal almış hayatına sıkışmış Shirley kendini İtalya’ya (özgün metinde Yunanistan’a) tatile davet eden feminist(!) arkadaşı Jane’in bilet yollamasıyla hayatına dair ciddi bir sorgulamaya koyulur. Tatile gitmeli midir? Kocasından izin almalı mıdır? Kocasına böyle bir şeyi nasıl söyleyebilir? Bu hayatı mı hak etmektedir? Onu yaşadığı bu küçük dünyaya bağlayan, sıkıştıran nedir?
Shirley kocasından yakınmaktadır; ama alıştığımız tarzda işe yaramazlığından, ayyaşlığından, çapkınlığından vs. değil, sadece zaman zaman kaba davranmasından ve daha ziyade kendini kocasına bağlı hissetmek zorunda oluşundan yakınır. Duvarlara yakınır, biz de ironik olarak duvarı temsil ederiz oyun süresince. Kocası Joe’yu hiç görmeyiz, ne iş yapar bilmeyiz; ama belli ki işini yapmaktadır, aile geçimini sağlamaktadır, iaşe parasını getirmektedir… ve vaktinin çoğunu televizyon karşısında geçirmektedir. Shirley’e ise evinin kadını olmak, kocasının beklentilerin karşılamak, çocuklarına göz kulak olmak düşmektedir. Kocasının beklentileri derken cinsi arzuları işin içine katmıyor oyun; genel memnuniyetini sağlamaktan bahsediyor, istediği yemeği hazır etmek gibi…
Shirley’in ilk etapta kendisi için sorduğu soru neden kocasını bırakıp gidemedi iken, oyunun ilerleyen sahnelerinde hepimiz için sorulan soru “Yaşamak istediğimiz hayatı mı yaşıyoruz, yaşamak zorunda kaldığımız hayatı mı yaşıyoruz?” biçimini alır.

SHIRLEY - TEBDİL-İ MEKAN PRODÜKSİYON TİYATROSU - SUMRU YAVRUCUK - 2Kemal Kurdaş Sahnesi oyuncular için biraz sıkıntı; zira ODTÜ Kemal Kurdaş salonu konferanslar için uygun bir salon, bir sahne değil. Kenarlara doğru uzayan çok geniş bir oyun alanı, o genişliği aşıp kenarlara taşan seyirci koltukları. Hele ki tek kişilik bir oyunsa. YAVRUCUK bir o kenara bir bu kenara dekor yerleştirerek sorunu çözmek istemiş; ancak uzaktan ve kenardan seyredene gayet sıkıcı bir durum. Buna rağmen bir yerde uzun süre sabit kalmayarak dengeyi iyi koruyor YAVRUCUK. Bahsettiği kişileri renkli taklitleriyle bize anlatırken sahnedeki sıkıntıyı da oyunculukla örtmeyi başarıyor.

Konya DT’den Bengisu GÜRBÜZER DOĞRU’nun temsili ile YAVRUCUK SHIRLEY - TEBDİL-İ MEKAN PRODÜKSİYON TİYATROSU - SUMRU YAVRUCUK - 1temsili arasındaki en temel fark oyundan ziyade sahne ve tiyatronun bulunduğu yerleşim. Konya DT oyunu Altındağ Sahnesi’nde oynarken YAVRUCUK ODTÜ’de oynadı; dolayısıyla YAVRUCUK’un seyirciyi yakalaması yalnızca on saniye sürdü. Bu sıcaklık genellikle doğaçlama hakkı tanır oyuncuya, nitekim bu oyun da doğaçlamaya açık olduğundan YAVRUCUK gönlüne göre ekledi, çıkardı; GÜRBÜZER DOĞRU daha metne bağlı bir oyun sergiledi… demişken GÜRBÜZER DOĞRU’nun başarısına gölge düşürmeyelim.

Shirley mesajı güzel, içerdiği gerçekler acıklı, kendisi eğlenceli, akıp giden bir oyun. Kim oynuyorsa oynasın, nerede sahneleniyorsa sahnelenisin görün.

Bir Cevap Yazın