OYUN ODASI – DEVLET TİYATROLARI ANKARA 🎭

OYUN ODASI… Yazan Mustafa KILIKÇI… Yöneten Kuvvet YURDAKUL…

Bu kadar kötü bir oyunun Devlet Tiyatroları’nda işi ne? İlk akla gelen soru bu oluyor maalesef. Recep İvedik ayarında esprilerle tiyatro seyircisine ne verilebilir bilemiyorum. Vodvil sevmem; ama vodviller bile seyirci kazanma gibi bir görev üstlenebiliyor sahnelemedeki kaliteye göre. Vodvil bile değil! Bu metin, bu kurgu ve bu sahneleme en hafifiyle felaket!

Yazar Mustafa KILIKÇI’yı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’ndan biliyoruz; başarılı bir oyuncu. Ama böyle bir metni nasıl yazabilmiş inanılır şey değil. Abartılmazsa oynanmaz bir oyun var elimizde. Metnin tek avantajı istenildiği gibi sahnelenebilmesi, doğaçlamaya açık olması; oyuncuya seyirciyi yakaladığı yerden devam edebilme özgürlüğü vermesi. En kötü tarafı ise gereksiz uzun oluşu.

Ramazan’ı canlandıran Bülent ÇİFTÇİ doğal komiklerden, sahneye çıksa, şöyle birkaç mimik gösterse seyirciyi avucuna alabilecek bir yetenek; ama o bile seyirciyi güldürmek için yırtınmak durumunda kalıyor.  Diğer oyunculardan Canan’ı canlandıran Server KINIK ONURLU’yu beğendim. İHANET’te de kısa fakat etkili bir oyun ortaya koymuştu.

Hani, temsilin nesini beğensem diye uğraşıyorum; ama ÇİFTÇİ’nin çabası dışında bir şey göremiyorum. Daha fazla yazmak için de beyhude çabalamak istemiyorum. Yok!

Mutsuzum ve üzgünüm.


*Fotoğraflar Devlet Tiyatroları sitesinden alınmıştır.

Bir Cevap Yazın