MERAKLISI İÇİN ÖYLE BİR HİKAYE – DEVLET TİYATROLARI ANKARA 🎭🎭🎭

Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye… Yazan Sait Faik ABASIYANIK… Oyunlaştıran SMeraklısı İçin Öyle Bir Hikaye - AFİŞavaş DİNÇEL… Yöneten Murat ÇIDAMLI…

Bence bu yılın en güzel temsillerinden biri. Artık ben Sait Faik’e hayran olduğum için mi, Erdinç DOĞAN harika bir oyun çıkardığı için mi, Murat ÇIDAMLI başarılı bir reji ortaya koyduğu için mi bilemem… ama bu oyun güzel bir oyun. Böyle bir üstadı sahneye taşıyan Savaş DİNÇEL’e Allah’tan gani gani rahmet dileyelim.

Sait Faik hakkında ne desem eksik kalır… Nobel Edebiyat Ödülü’nü çoktan almalıydı, diye hayıflanasım gelir; ama bir düşünürüm, Nobel Sait Faik’i hak etsin bakalım, derim. Türk edebiyatında ne büyük yer kaplar ki görülemez bile bazen.

Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye - 9 (Erdinç DOĞAN)Tek kişilik bu oyunda Erdinç DOĞAN gerek son derece başarılı koreografileriyle, gerek taklitleriyle, gerek ruhuyla iki perdenin de üstesinden fazlasıyla geliyor. Sahnede acısıyla, tatlısıyla, endişesiyle, mutluluğuyla, telâşıyla, umursamazlığıyla, kavgasıyla… aslında uzattım galiba, insana dair her yönüyle tam bir Sait Faik seyrediyoruz. Kendisini mi? Elbette hem kendisini hem öykülerini. Hangi öyküsünde Sait Faik yoktur ki! İnsan olan her yerde vardır Sait Faik. Siz ona “İnsan.” deyin, o gerisini tamamlar zaten. İnsanca tamamlar, görüp de fark edemediğimizi tamamlar; fark edip de umursamadığımızı tamamlar; umursayıp da unuttuğumuzu tamamlar. Çok yalın bir cümle içinizi kıpır kıpır yapıyorsa Sait Faik’in kaleminden çıkmış cümle odur işte. Yalın bir duyguya bir sele kapılmış gibi kapılıyorsanız çağıl çağıl, kendinizi tutamayıp taşıyorsanız bendinizden, Sait Faik’in gücüdür o. Özgürlüğü en güzel yansıtan ruhtur Sait Faik.

Ne güzel değil mi bu oyun sayesinde Sait Faik hayattaymış gibi, ama gerçekten hayattaymış gibi bahsetmek. ‘O zaten aramızda, hiç ölmedi ki.’ gibi yerli yersiz zevzekliklere gerek kalmadan, gerçekten hissederek aramızda olması ne güzel değil mi!

Bu temsilde emeği geçen herkese, müziğinden ışığına, kostümünden Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye - 7 (Erdinç DOĞAN)dekoruna herkese binlerce teşekkürler. Sanırım en büyük alkışı da yönetmen Murat ÇIDAMLI’ya vermeliyiz. Herkes, ama özellikle öğrenciler, hem Sait Faik okumalılar hem de bu temsili seyretmeliler… Yoksa nedir Türkçe dediğin, insan dediğin!

Hayat dediğin nedir Sait Faik bilmeden!


*Fotoğraflar Devlet Tiyatroları sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın