KONTRABAS – DEVLET TİYATROLARI ANKARA 🎭🎭🎭

Kontrabas…* Yazan Patrick SÜSKİND… Çeviren Hale KUNTAY…Kontrabas - Patrick SÜSKİND - Afiş Yönetmen Metin BELGİN…

Ben Kontrabas’a ilk olarak 23.12.1997’de gitmişim. Doğru okudunuz, 1997. Tarihi tam olarak biliyorum, çünkü bileti hâlâ duruyor. O dönemin biletlerini merak edenler olabilir diye bileti aşağıya yerleştirdim. 1997’de temsile dokuz puan vermişim, kendimce. Sonra 09.03.2012’de tekrar gitmişim. Puan vermemişim. 2014’te tekrar gittim.

Türkçe’ye ilk Tevfik TURAN tarafından kazandırılmış eser; sonra sanırım sırf sahnelenmek üzere, 1992 yılında, İstanbul DT için Hale KUNTAY tarafından yeniden tercüme edilmiş. Bilindiği üzere eser aslında Patrick SÜSKİND’in tek perdelik bir monologu. SÜSKİND’in ilk tiyatro eseri. 1981 yılında yayımlanmış eser radyoKontrabas - Olcay KAVUZLU - 5 piyesi düşüncesiyle kaleme alınmış; ama muhtemelen radyodan ziyade sahnelerde yer almıştır.

Oyunda devlet orkestrasında çalan kontrbas sanatçısının çalgısıyla olan savaşı ve aşkı üzerinden sanatçı, toplum, toplumun bakışı, memuriyet-sanat ilişkisi sorgulaması ve biraz dedikodu var. Savaş ve aşk kelimelerini özellikle kullandım; çünkü aslında sanatçı da bilemiyor ilişkiyi nasıl tanımlayacağını; bir övüyor, bir yeriyor. Sanatçı kendi varlığını çalgısı üzerinden görmeye, hayattan çalgısıyla pay aldığını düşünmeye başlıyor.

Tek solukta okuyabileceğiniz keyifli bir anlatı gözüyle de bakabileceğiniz oyunu Olcay KAVUZLU çok güzel yorumluyor. Sanatçının sinirini, hırsını tam manasıyla yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda kırgınlık, incelik, hassasiyet gibi naif duyguları da gayet başarılı biçimde aktarıyor seyircisine. 1994’te Trabzon DT’de sahnelemeye başladığı oyunu artık enikonu özümsemiş vaziyette Olcay KAVUZLU. Tiyatrolarda, hele ki devlet tiyatrolarında, Kontrabas - Olcay KAVUZLU - 4böyle birliktelikler zor bulunur; sırf bu yüzden bile gidilmesi gereken bir oyun bence. Yirmi yıl, fasılalarla, aynı kadronun sahneye taşıdığı Kontrbas’ı kaçırmayın.

1997 ve 2012 gösterimleri arasındaki fark dekor ve dolayısıyla ışık. Eskinin sade, KAVUZLU’ya odaklı dekor ve ışığı yeni haliyle biraz daha estetik, yumuşak; eskinin çatışmacı görüntüsüne nazaran yeni sahne yorumu daha ılımlı, olumlu bakışı destekler bir hava katıyor temsile. Biraz da dedikodu yapayım, Olcay KAVUZLU artık daha olgun ve daha oturmuş, daha yakışıklı duruyor sahnede.


*Kontrabas, Türk Dil Kurumu’nda Kontrbas olarak yer alıyor.
**Fotoğraflar Devlet Tiyatroları sitesinden alınmıştır.

kopntrabas - 1997 bileti

Bir Cevap Yazın