KİLİT – TÜRK SİNEMASI (2008)

KİLİT… Yönetmen Mehmet ULUKAN…kilit

Youtube’da dolaşırken tesadüfen filmlere rastladım. Birkaç film açtım ve en sonunda Kilit‘te karar kıldım. Açık konuşayım tamamını izleyeceğimi, izleyebileceğimi tahmin etmiyordum; ancak o yalın akışıyla harika bir durum komedisi çıktı karşıma. Durum komedisi dediysem son dönem piyasada görmeye alıştığımız süzme ciddiyetsiz, düzeysiz komedi(!) filmlerinden sanmayım. Nitelikli bir duygulu-komedi.

Alıntı yaparak özeti vereyim:

Hırsızlıktan dolayı hapis yatan Yakup (Altan Erkekli) çıktıktan sonra namuslu bir hayat sürmeye karar verir. Geldiği mahallede küçük bir tamirci dükkanı açar. Bir yandan da mahallede oturan Işık’a (Vahide Gördüm) karşı birşeyler hissetmeye başlamıştır. Ona bir türlü açılamadığı için kederinden sabahlara kadar içip, asla veremeyeceği mektuplar yazar. O sırada, hapishaneden tanıdığı arkadaşı Şeref (Gürgen Öz) bir gün çıkagelir. Teklifi yeniden hırsızlık yapmaktır ama Yakup buna ikna olacak mıdır?

Film ağır tempoda başlıyor, hemen hevesiniz kırılmasın. Daha sonra biraz hızlanıyor; ama abartmıyor, biraz hızlanıyor. Komedinin boş kaçıp kovalamaca, bağırış çağırış olmadığı güzel yakalanmış. Belki bu tip yalınlık tercihinden dolayı sanki sinema filmiymiş gibi durmuyor. Sinema için olmayabilir; ama izlenecek bir film olma niteliğini yitirmiyor bence. İçindeki kısa öyküleri de atlamamak gerekiyor.

Müziği kesinlikle zihninizin köşesinde yer edecektir. Ana tema müziğinin yanı sıra 24:51’de  başlayan müzik çok tatlı. Böyle bir kurguya böyle naif bir melodi işin ciddiyetini kontrol eder nitelikte sanki. Gürgen ÖZ’ün hızlı oyunculuğuna karşı Altan ERKEKLİ’nin sukûneti durumu dengeliyor.  Vahide GÖRDÜM ise gerçekten çok doğal, büyüleyici. Gerçek bir oyunculuk görmek istiyorsunuz özellikle takip edin. Küçük oyuncu Ozi/Ozan rolünde Barış KÜÇÜKGÜLER de iyi. Ve Simão Sabrosa‘nın çocukluğuna benziyor.

Yönetmen ve senarist Mehmet ULUKAN’ı kutluyorum. Film yapmış.

Yazmak istedim.

 

Filmin Künyesi:

Yapım: 2006 – Türkiye

Tür: Komedi, Suç

Süre: 91 dakika

Yönetmen: Mehmet Ulukan

Oyuncular: Altan Erkekli, Gürgen Öz, Vahide Gördüm, Barış Küçükgüler, Sedef

                 Pehlivanoğlu, Faruk Karaçay, Nur Soycan

Senaryo: Mehmet Ulukan

Bir cevap yazın