I PURİTANİ – DEVLET OPERA VE BALESİ ANKARA

I PURİTANİ - DEVLET OPERA VE BALESİ ANKARA - AFİŞI PURİTANİ… Vincenzo BELLİNİ (1801-1835)… Libretto/Söz Carlo PEPOLİ…

I Puritani aslında siyasi bir başlık olmakla birlikte eser bir aşk hikâyesi üzerine kurulu: melodramma serio. Olayın siyasi kısmı Kralcılar ile Püritanlar arasında geçiyor. Aşk kısma ise Püritancı taraf Cromwell destekçisi Lord Gualtiero Walton’un kızı Elvira ile Kralcı taraf Stuartçı şövalye Arturo arasında geçiyor.

Kimdir Püritanlar? Protestanlardan türemiş bir grup. Püritanlar tutucu, bağnaz bir ekip olarak da bilinirler. Nitekim İngiltere’de ortaya çıkmasının temelinde 16.-17. yüzyıllarda I.Elizabeth’in Kilise’de başlattığı reform hareketleri yatmaktadır. Bu dönemde Stuartlar iktidardır.

I PURİTANİ - DEVLET OPERA VE BALESİ ANKARA - 3Kimdir Stuartlar? 1371-1714 tarihleri arasında İskoçya’da ve 1603-1714 tarihleri arasında İngiltere’de hüküm sürmüş bir hanedanlık. Eserdeki temel çatışma da Kraliçe yanlısı Stuartlar ile dinde reforma karşı olan Cromwell yanlısı Püritanlar arasındadır. İç savaş döneminde 1642-1651 ibre bir o yana bir bu yana dönmektedir. Süreci Cromwellciler kazanmış olmakla birlikte iktidar 1658’de yeniden halkın krala sarılmasıyla gerçek sahibini bulur.

Bu anlattıklarım işin siyasi altyapısı. Ben yazdım; ancak bilmeseniz de olur. Bilseniz kötü mü olur! Hayır, oyunun temelini, tarihi altyapısını zihninizde daha sağlam bir temele oturtmanıza faydası olur.

Eserin konusunu aktarmaya çalışayım: Tarih muhtemelen 1649-1651 I PURİTANİ - DEVLET OPERA VE BALESİ ANKARA - 1civarı. Olay Püritan Lord Gualtiero Walton’un (Alpcan KOCAAY) kalesinden geçmektedir. Walton kızı Elvira’yı (Esra ABACİOĞLU AKCAN) Cromwellci Sir Riccardo Forth’la (Çetin KIRANBAY) evlendirmek istemektedir, halbusi Elvira Stuartlar’ın kahraman şövalyelerinden Lord Arturo Talbo’ya (Arda DOĞAN) sevdalıdır. Arturo Elvira’yo görmek için kaleye geldiğinde Kraliçe Enrichetta di Francia’nın (Ezgi KARAKAYA) tutsak olarak tutulduğunu görür ve Elvira’nın duvağı ile Kraliçe’yi kaleden kaçırmak ister. Bu esnada Elvira ile evlenme hayalleri kuran Sir Riccardo Forth’la karşılaşırlar. Sir Riccardo Forth Kraliçe’nin kaçırılışına göz yumar; çünkü Arturo suçlu olacak, Elvira kendisine kalacaktır… diye devam ediyor…

I PURİTANİ - DEVLET OPERA VE BALESİ ANKARA - 32Eser çok keyifli; itiraf etmek gerekirse bazı opera eserleri sıkıcı, temposuz, (ben gibi eğitimsiz kulaklar için) keyifsiz gelebiliyor; ancak I Puritani öyle değil; çok tatlı melodiler duyacaksınız. Konu akışı da gayet güzel.

Bence eserdeki en büyük yanılgı isminde. Belki siyasi tercihlerle duygusal tercihler arasındaki gel-gitler eserde (temsilde değil, eserde) pek yoğun işlenememiş denilebilir. Ancak (gittiğim gösterimde) Sir Riccardo Forth rolünde Çetin KIRANBAY yaşadığı ikilemi Elvira’nın akli melekelerine hâkim olamadığı sahnede mükemmel biçimde aktarıyor; söyleyerek değil, susarak. Sir Riccardo Forth düşünce dünyasında bir sorgulamaya girerken KIRANBAY bunu seyirciye çok açık biçimde gösteriyor.

Final ise çok kısa. Bir anda her şey olup bitiyor. Onca çatışmadan I PURİTANİ - DEVLET OPERA VE BALESİ ANKARA - 27sonra finalin tadına varamadan perde kapanıyor. Sanki BELLİNİ bir beş dakika daha ekleseymiş fena durmazmış gibi.

Gösterimdeki aksilik ise ikinci perdeden önce Arturo’yu canlandıran Arda DOĞAN’ın çok ciddi şekilde boyun ve bel ağrısı çektiğinin ve o şekilde devam edeceğinin anons edilmesiydi. DOĞAN gerçekten temsili zor tamamladı. Zaman zaman eğildiği yerden kalkabilmek için profesyonelce destek aldı; zira geçtiğimiz sene gittiğim gösterimlerden hatırladığım kadarıyla son sahnede Elvira ile Arturo biraz daha hareketli, kaçamak cilvelerle oynuyorlardı. DOĞAN’a geçmiş olsun dileyelim. (Tesadüfen çıkışta gördüm ve diledim).

I PURİTANİ - DEVLET OPERA VE BALESİ ANKARA - 15Bizim Devlet Opera ve Balemiz kendini tanıtmak yerine ne bir video ne bir fotoğraf vermediğinden (fotoğraflardaki nal gibi imzaya dikkatinizi çekerim) YouTube sayesinde eserden güzel bir arya eklemek istedim…

I PURİTANİ’yi kaçırmayın, keyifli dinleyeceğiniz, seyredeceğiniz başarılı bir temsil.


Bir cevap yazın