HOPKINSON SMITH – BİLKENT KONSER SALONU

9. TÜRKİYE KLASİK GİTAR BULUŞMASI9. Türkiye Klasik Gitar Buluşması kapsamında Hopkinsin SMITH‘i tanıma imkanı buldum. Aşağıda yer verdiğim kitapçıktan ayrıntılı olarak  lavta üstadı SMITH hakkında bilgi edinebileceksiniz.

Görüntüsü bizdeki udu andıran enstrüman ses olarak tabii ki çok farklı; kendinizi bir saray bahçesinde hissedebilirsiniz. Kaldı ki, bizdeki algısı hep saray bahçesi şeklinde olsa da müziklerden anladığımız üzere bir at arabası sürücüsünün ezgileri de bu enstrümana hiç uzak değil.

Her eserin öncesinde bestecisi ve eserde anlatılmak isteneni gayet yalın bir İngilizce ile aktardı seyircilere. Lavtanın tarihi sürecinden ve ilk kullanıcılarından bahsetti. Son derece zarif duruşu Lavta (İng. Lute)ile eserlerin ardından ayağa kalkarak bizleri selamladı. Salonun büyük kısmının boş oluşunu iftar saatine bağlamaka istedim; ancak yeterli tanıtımın yapılamaması gerçeği de sanırım ortada. Bir daha ne zaman lavta dinleme imkanı bulabilirim bilemiyorum; ancak şimdiden bir adet Hopkinson SMITH albümü edindim ve hayranlıkla dinliyorum.

Bu ayrıcalığı tatmamızı sağlayan tüm Bilkent çalışanlarına teşekkür ederim.

 

Hopkinson Smith-2

Hopkinson Smith-3

Bir cevap yazın