EURIDICE’NİN ELLERİ – DEVLET TİYATROLARI ANKARA 🎭🎭🎭🎭

Euridice’nin Elleri… Özgün adı: As Mãos de Eurídice… Euridice'nin Elleri - Yazan Pedro BLOCH - Yöneten Yurdaer OKURYazan Pedro BLOCH… Yönetmen Yurdaer OKUR…

Yanılmıyorsam üç kez gittim. Güzel bir oyun, başarılı bir temsil. Tek kişilik ve tek perdelik bu temsile sadece Uğur ÇAVUŞOĞLU’nun büyüleyici sesini dinlemek için bile gidebilirsiniz. Seyirciyle iletişime girmekten çekinmeyen, ipleri elinde tutmasını bilen; son derece profesyonel, son derece olgun bir yorum, bir sanatçı seyredeceğinizi garanti ediyorum.

Yazılarımda vurguluyorum sıklıkla oyun kitapçıklarını önemsediğimi belirtiyorum. Euridice’nn Elleri’nde dramaturg Selen Korad BİRKİYE fevkalâde dolgun bir yazı kaleme almış. BİRKİYE’nin yazısında Euridice adının nereden geldiğine dair iki ipucu veriyor -ben yorumlarımı bu ipuçlarının dışında tutuyorum-; birini aşağıya yazacağım, diğerini sizler oyuna gidip kitapçığı aldığınızda okursunuz ne olsa:

“…Birincisi… Orfeus, bir yılan sokmasıyla ölen sevgilisi Euridice’nin peşiden onu geri almak için ölüler dünyası Hades’e iner. Müziği sayesinde sevgilisini yaşayanlar dünyasına götürmesine izin verilir ona ama tek bir şartla. Orfeus asla arkasına dönüp Euridice’ye bakmayacaktır, tâ ki Hades’in kapısına varana dek. Euridice onun lirinden çıkan ezgileri takip ederek Orfeus’u yeryüzüne dek izler. Ama Hades’in kapısına geldiklerinde Orfeus, Euridice’nin kendisini takip edip etmediğine bakmak için arkasına döner ve Hades’e verdiği sözü tutamamış olur. Böylece Euridice sonsuza dek ölüler dünyasına döner. Orfeus’un son gördüğü, Euridice’nin ona doğru uzanan elleri olur…”

Euridice'nin Elleri - Uğur ÇAVUŞOĞLU (Gumersindo Tavares) - 3Oyuncumuz Gumersindo Tavares henüz hiçbir kitabı yayımlanmamış bir yazardır(!). Yedi yıl önce ailesini geride bırakıp Euridice adında havalı bir kadın’ın peşine düşmüş varını yoğunu Euridice’nin keyfi, lüksü uğruna yitirmiştir. Ve nihayet eve dönüş zamanı gelmiştir. Tavares yaşadıklarını, öncesini sonrasını anlattıkça aslında tam bir çıkmazda olduğunu, düşüncelerinin karışmış olduğunu, yorumlarının taraflı olduğunu ve her şeye bir bahane bularak bir anlamda kendini akladığını görürüz. Ciddî bir iletişim sorunu vardır aslında Tavares ve ailesi arasında. Ailesi Tavares’in beklentilerini, sıkıntılarını göremez; Tavares de ailesindeki iletişim kulvarlarına karşı kendini kapalı, uzak hissetmektedir. Çocuklarının piyanosu, pateni, kayınpederin tarih sohbetleri, kayınvalidesinin konuşmaları, karısının eğlence anlayışı, sosyal hayatı, yani herkes ve her şey Tavares’i rahatsız etmektedir ve Tavares kaçışı daha kolay elde edebildiği, kolay çözüm olabilen günlük zevklerde bulur. Kılıfına uydururken ise varoluşçuluk felsefesine kadar gitmektedir; çünkü bakıldığında Euridice'nin Elleri - Uğur ÇAVUŞOĞLU (Gumersindo Tavares) - 4Tavares varoluşçuluğu bile kendince yorumlamıştır. Ama bir anlık sağlıksız bir düşüncenin sonuçlarına katlanmaya hazır mıdır acaba Tavares? Açılışta beğendiğimiz, acıdığımız, cana yakın bulduğumuz Tavares oyun ilerledikçe hatalarla dolu, bencil, ahmak bir tip olup çıkar bizim için. Işık ve ses oyunlarıyla buhranlarına tanık olduğumuz Tavares’le birlikte nesneleştirdiği kişiler üzerinden sorguluyoruz ilişkilerini. Belki de Tavares’in ailesini gördüğü göz bu; bu kadar nesnel, duygudan yoksun?

Sanatçı Uğur ÇAVUŞOĞLU da o büyüleyici ses tonu ve üslûbuyla seyirciyi konuşmaya, sorgulamaya davet ediyor; çekiyor oyunun içine, sohbet ediyor bizimle. Tercihlerimizi neye göre belirlediğimiz sorusunu soruyoruz Tavares’i seyrederken. Kimi niye suçladığımızı tartışıyoruz. Bakalım biz tercihlerimizin bize getirdiği yükleri kaldırabilecek miyiz? Tercihimizin Euridice'nin Elleri - Uğur ÇAVUŞOĞLU (Gumersindo Tavares)sonuçları bize kazandırdıklarını unutturuyor mu, yoksa tercihimize değiyor mu? Ne zaman, hangi noktadan sonra sorgulamaya başlıyoruz?

Geçtiğimiz sezondan devam eden mutlaka seyretmenizi tavsiye edeceğim bir temsil. Unutmayın ve hatırlatın, geri giden günlerde Tiyatro Bir Görevdir.


*Fotoğraflar Devlet Tiyatroları sitesinden alınmıştır.

Bir Cevap Yazın