EKİM – PERU SİNEMASI (2010)

EKİM… Özgün adı OCTUBRE… Peru filmi, dolayısıyla İspanyolca…ekim - Octubre-movie-Poster - afiş VEGA VIDAL kardeşler var yönetmen koltuğunda: Daniel VEGA VIDAL & Diego VEGA VIDAL.

Film adını Ekim ayından alıyor. Ekim Peru için önemli bir ay; çünkü Mucizeler Tanrısı[1] Festivali düzenleniyor. Peru’nun başkenti Lima’da çizilmiş bir İsa figüründen yola çıkılıyor. On yedinci yüzyılda Angola’dan Peru’ya gelmiş köleler tarafından çizildiği kabul ediliyor İsa figürünün. Çizimde İsa nispeten zencidir; belki bu yüzden her yıl mor giysilerle geçit töreni düzenlenir Ekim’de. Bu çizim üzerinden vücut bulan inançların pekişmesine neden olan bir unsur da 1746’daki büyük depremde bütün binalar yerle bir olmuşken çizimi taşıyan duvarın sapasağlam kalmış olmasıdır. İşte böyle bir mucizeler dönemidir Ekim ayı, Mor ay.

ekim - Octubre-Gabriela-Velasquez 1Filmin başkahramanı Clemente (Bruno ODAR) bir tefecidir; yani borç verip yüksek faizle geri alır. Poker yüzlüdür ama güvenilirdir, çakallık, eşkıyalık bilmez; camiada tanınır. Bir başına, kendi hâlinde, mütevazı bir hayat yaşamaktadır; sosyal biri değildir. Afişteki görüntüsüyle hafızalara işleyen bir görüşme masası vardır ve tüm işlerini orada görmektedir. Bir gün geç saatte eve döndüğünde kapısını açık bulur. Her şey yerli yerindedir, eşyalar, paralar, rehin bırakılan ziynetler; hatta fazladan bir de bebek vardır evde. Bebeği yaptığı fahişe ortalarda yoktur; bebek Clemente’nin üstüne kalır. Gelen giden bebeği fark eder. Clemente de durumdan rahatsız olmaktadır; ancak bebeği polise teslim etmeye razı gelmez yüreği; çünkü bilir ki bebek onundur.

Bir gün borç için gelen kadınlardan biri, Sofia (Gabriela Octubre-Bruno-Odar-Gabriela-VelasquezVELáSQUEZ) bebekle ilgilenir ve para karşılığı bakmaya başlar. Dükkânlara pasta yapıp satarak ve çözemese bile bozukluklar karşılığı Don Fico’ya (Carlos GASSOLS) çözdürdüğü bulmacadan ödül kazanma hayaliyle yaşayan Sofie için de bir aile hayatıdır bu. Katolik bir kadın olduğunu anladığımız Sofie’nin hiç evlenmediği ve bunun özlemiyle yaşadığı sonucuna varırız; zira yalnız kaldığında kendini tatmin etmekle bunun bir ayıp olduğu tereddüdü arasında gidip gelir. Sofie’de havada asılı kalmış aile özlemi aslında ortaya çıkmayı bekler gibi Clemente’de de gizlidir. Evdeki aile hissiyatını Sofie tetikler; çünkü belki de bu onun son fırsatıdır, yıllardır ettiği dualar kabul olmuş gibidir.

ekim - Octubre- Carlos GassolsGünler böyle geçerken Clemente hiç yapmadığı hatalar yapmaya başlar. Sahte parayla kandırılır, yanlış bilgiyle dolandırılır, taksiciden dayak yer. Kutsal Ekim ayından âdeta mucizeler Clement’in daha dürüst bir hayat yaşaması için onu doğru yola zorlamaktadır.

Bir diğer yanda Don Fico bulmaca çözmekten kazandıklarıyla elinde bavulu sokakta yaşarken emekli aylığını kendisi adına biriktirmesi için Clemente’ye vermektedir. Sofie’nin getirdiği bulmacayı düzeltirken “Aza sahip olan kişi ‘zavallı’ değil… ama çok şey isteyen biri öyledir.” diyebilecek olgunlukta olan Don Fico’nun tek amacı komadaki kız arkadaşı Rosa’yı –kadın muhtemelen en az atmış beş yaşında– yanına almaktır.

Sofie: Peki, Rosa nasıl?
Don Fico: Hastane bizim beraber yaşadığımızı kanıtlayan belge istiyor. Onu çıkartmamı engelleyen neden de bu.
Sofie: Bunu nasıl yapacaksın?
Don Fico: Bilmiyorum. Belki parayla, noterle, kanıtlarla. Bilmiyorum, sanırım oldukça maliyetli olacak.
Sofie: Neden işini zorlaştırmaya çalışıyorsun! Hastanede ona oldukça iyi bakıyorlar, senin bir evin bile yok üstelik.
Don Fico: Çünkü o benim kız arkadaşım.

Film böyle kopuk gibi görünse bile girift bir kurgu içerisinde ilerlerken geri kalan kısmı anlatarak mucize’yi bozmak istemem. Ancak düğüm o kadar güzel çözülüyor ve sona bağlanıyor ki izlemenizi muhakkak isterim. Büyük olmayan ancak işlerinin üstesinden çok güzel gelen oyuncularla film kesinlikle harika. Vermek istediği mesajlarını dini bir mucize üzerinden sosyal bir düzene gönderme yaparak başarılı bir şekilde dile getiriyor. Masalsı bir anlatım. Lima Latin Amerika Film Festivali’nde en iyi film ve en iyi senaryo seçilmiş; Cannes’da Belirli Bir Bakış Juri Ödülü almış bu filme 90 dakikanızı ayırın ve kaçırmayın bence.[1] Mucizeler Tanrısı veya Mucizeler Efendisi. İsa’yı Tanrı kabul eden Teslis (Üçleme) inancı sahibi Katolikler’in ağırlıkta olduğu Peru için Mucizeler tanrısı daha uygun bir çeviri olur sanırım. Aslı adı Señor De Los Milagros, yani Lord Of Miracles.

Bir Cevap Yazın