BAŞ BELASI – DEVLET TİYATROLARI ANKARA

BAŞ BELASI… Yazan Sam BOBRICK… Yöneten Nejat ARMUTÇU…BAŞ BELASI - DEVLET TİYATROLARI ANKARA - NEJAT ARMUTÇU

Sam BOBRICK komedi, vodvil türünde yazan bir yazar. Baş Belası da eğlenmek, gülmek isteyenler için tercih edilebilecek bir oyun.

Konu kısaca şöyle: Ethan Steckler (Oğulcan Arman USLU) çevresindekilerce sinir bozucu bir tip olarak adlandırılmanın sıkıntısını yaşadığı ve artık bu durumdan kurtulmak istediği için psikolog Dr. Anita Wells’in (Funda METE) muayenehanesine gelir. Ethan gerçekten de sıkıntılı bir tip olduğundan Anita’yı çileden çıkarır ve hastanelik eder. Görevi Anita’nın kocası psikolog Dr. Sidney GATES (Ergin ÖZDEMİR) devralır. Ancak Ethan bu kez Sidney’i sinir krizine sokar. Nihayet karı koca psikologlar Ethan’dan intikam almak amacıyla son bir seans planlarlar.

BAŞ BELASI - Ergin ÖZDEMİR (Dr. Sidney GATES) - Oğulcan Arman USLU (Ethan Steckler) - Funda METE (Dr. Anita Wells).Konu özetinden anlaşıldığı üzere üç sahneden oluşmakta oyun. Tek perde. Bir psikolog muayenehanesi. Dekorla işimiz yok; önemli olan metin ve metnin kullanımı. Bu noktada da oyunculara çok büyük görev düşüyor.

Metnin orijinalini okuduğumda (internette ilk on iki sayfası var) bizde sahnelendiği kadar hareketli, canlı bir hava yakalayamadım. Sanırım yönetmen Nejat ARMUTÇU tek sahnenin monotonluğunu hareketli bir uygulamayla kırmaya çalışmış veya yalnızca sözle değil, eylemlerle de güldürmek istemiş. Nitekim benim takıldığım husus tam da burası: Temsili seyrederken hep şu soruyu sordum kendime: Acaba daha söz ağırlıklı, daha durgun oynansa, espriler daha soğukkanlı yapılsa nasıl olurdu?

BAŞ BELASI - Oğulcan Arman USLU (Ethan Steckler)Neden böyle düşündüm? Ethan’ı canlandıran Oğulcan Arman USLU son derece başarılı bir oyun ortaya koyuyor, bu şerhi düşeyim; ancak daha sahneye ilk adımında zaten sıradan bir tip olmadığını anlıyoruz, adam rahatsız, diye düşünüyoruz. Oysa normal bir karakterle başlayıp giderek itici bir tip haline dönüşmesi gerekiyor gibi geldi. Temsil ilerledikçe geçmişteki bazı haddini aşan eylemlerine tanık oluyoruz. (Ayrıntısına girmek istemiyorum.) İşte belki de sırf bu karanlık noktaların oyun ilerledikçe şaşırtıcı biçimde ortaya çıkması oyuna ‘kara komedi’ (kara mizah)denmesine neden olmuş. Dikkat! Yazar ve telif hakkını elinde bulunduran firma oyunu ‘kara komedi’ olarak tanımlamış. Yönetmenin tercihine saygı duyacağız elbette; ama oyun bizdeki temsilde biraz vodvile dönmüş sanki. Üstelik hareketliliği yedire yedire sunacak kadar uzun bir metin olmadığı için psikologların tepkileri çok erken ve amatörce kalıyor, hiçbir psikolog bu kadar çabuk pes etmez diye düşünüyorsunuz ister istemez. Kuşkusuz bu acelecilik Funda METE ve Ergin ÖZDEMİR’e sirayet ediyor ve hemen abartmaya başlıyorlar.

BAŞ BELASI - Oğulcan Arman USLU (Ethan Steckler) - Funda METE (Dr. Anita Wells)Farklı bir bakış açısında süreye bağlı yorumlamak gerekirse, yayımcılar oyunu 60 dakika olarak tanıtmışlar, bizdeki temsil 95 dakika sürüyor. Temsilin yansımasına göre metnin uzaması kaçınılmaz; ancak bir saatlik oyunun bir buçuk saate çıkması içindeki hareketliliğin veya durağanlığın biraz aşırıya kaçtığı izlenimini veriyor.

İşin ilginç yanı şu, yönetmen Nejat ARMUTÇU’nun farklı yorumuna karşılık Asistan Firdevs Aylin TEZ’in oyun kitapçığı içinde kaleme aldığı çözümleme son derece başarılı ve metne daha uygun bence. Kostümler de bu noktada güzel bir ipucu aslında.

Kostümler Gülümser ERİGÜR imzası taşıyor ve metinle son derece tutarlı. Baş Belası Ethan’ın kostümü günlük, doğalken –ki yukarıda savunduğum üzere bence doğal biri olmalı–, Anita’nın kendini göstermek isteyen giyimi ve Dr. Sidney’in iç dünyasını yansıtan rengârenk tercihleri.

Aman aman bir kahkaha tufanı beklemiyorsanız gidip gülüp eğlenebilirsiniz.


*Fotoğraflar Devlet Tiyatroları sitesinden alınmıştır.

Bir Cevap Yazın