AŞK 1 ŞEY DEĞİLDİR – DEVLET TİYATROLARI BURSA 🎭🎭🎭

AŞK 1 ŞEY DEĞİLDİR… Şahin ÖRGEL’in kaleminden bir ilişki güldürüsü… aşk 1 şey değildir afişYönetmen ve Tekin rolünde Ali Volkan ÇETİNKAYA…

‘İlişki güldürüsü’ tanımlamasını özellikle kullandım; her ne kadar eserin ismi Aşk 1 Şey Değildir olsa da eser kimlik olarak o derece doyurucu değil. Bu eser aslında erkek temelli, erkeğin hatâları veya yanlış anlaşılmaları üzerine yazılmış. Kaldı ki bu açıdan bakıldığında da çok temeli sağlam bir eser olduğunu söyleyemem. Söz oyunları kullanılarak metin zenginleştirilmeye çalışılmış. Bu ve benzeri temsillerin en belirgin özelliği eğlendirmesi; ancak akılda kalıcı olmamasıdır. Kuşkusuz evli çiftler akşam eve gittiklerinde ve hattâ belki uzunca bir süre temsilden örnekler vererek eğlenebilirler, ama hepsi o.

aşk 1 şey değildir 1Dediğim gibi, eser erkek temelli bir eser olduğu için Nihal’i canlandıran Ecehan Şarman ÇETİNKAYA’nın işi epey zor; genellikle gol paslarını atıyor, son vuruşu yapan Tekin’i canlandıran Ali Volkan ÇETİNKAYA oluyor. Belki biraz da bu durumun zorluğundan olsa gerek, Ecehan Şarman bazen sahnede boşta kalıyor.

Ali Volkan ÇETİNKAYA için ayrı bir paragraf açmakta fayda var; çünkü güldürü oyunları için biçilmiş kaftan. Kendisini yine Bursa Devlet Tiyatroları turnesinde Karmakarışık adlı temsilde Bakan’ın yaveri George Pigdon rolünde seyretmiştim. Karmakarışı için blogumda yazmıştım; ancak ilginç bir biçimde yazıyı siteme taşımadan silmiş bulundum. O yazıda vodvil türünü hiç sevmediğimi; ancak Ali Volkan ÇETİNKAYA’nın dikkat çekici olduğunu özellikle vurgulamıştım. Yanılmadığımı görmek beni memnun etti. Mimikleri ve vücut diliyle sahne elektriğini hiç zorlanmadan yukarı seviyede tutuyor. Ve ses tonunun dikkat çekici güzelliğini başarıyla kullanıyor.

Eser felsefî, öğretici, sorgulayıcı bir üslûp kullanmıyor. aşk 1 şey değildir 3Düz, hattâ kimi yerlerde zorlama kalıyor. Aşkın karışık bir şey olduğu, 1 şey olamayacak kadar matematik dışı olduğu, kolay kolay tanımlanamayacağı, kesin ifadelerle yorumlanamayacağı, kolay kolay terk edilemeyeceği  vurgusu da pek başarılı olmamak kaydıyla yer alıyor eserde.

Pekiyi ama eğlendiriyor mu? Kesinlikle evet! Epeydir ilk kez bir oyunda bu kadar güldüm ve gözümden yaş geldi. Zaten kadın-erkek ilişkileri her zaman insanları eğlendirmeyi becerebilmiş konu başlıklarındandır.

Gidin ve tadını çıkarın.

Bir cevap yazın