ANLATILAN SENİN HİKÂYENDİR – DEVLET TİYATROLARI ERZURUM 🎭🎭🎭

ANLATILAN SENİN HİKÂYENDİR… Yönetmen ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - AFİŞ - Levent ARASLevent ARAS… Yazan ve oynayan Cengiz TORAMAN…

Adı üstünde bir hikâye anlatma oyunu bu. Cengiz TORAMAN’ın anılarından, kendisinin veya ülkenin anılarından derlediği, güldürüsü bol, hüznü, acısı ihmal edilememiş bir oyun Anlatılan Senin Hikâyendir. TORAMAN oyunun başında koyuyor şerhini ve hepimizin aslında üç aşağı üç yukarı aynı hisleri yaşadığımızı göstermek, insanlığın en büyük mirasının aslında insan olmak, insanca hissetmek olduğunu ispatlamak üzere yola çıkıyor. Ama kuru kuru anlatmıyor; tulûat sahneliyor. Ne kadar metni belliyse de metne bağlı kalma kaygısı duymadan, seyirciyi oyuna almaktan çekinmeden oynuyor TORAMAN. Lafının gittiği yeri esirgemiyor seyirciden. Olağanüstü kalitede bir ses kumaşı var, bir de bu sesi ustalıkla kullanınca hem tiplemelerde hem vurgularda hem şarkılarında, türkülerinde başka bir keyif veriyor TORAMAN. Bir Ege ağzıyla konuşuyor, benim şu ana kadar gördüğüm en mükemmel Egeli.

Temsilde ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - CENGİZ TORAMAN - 3beni etkileyen en önemli unsur TORAMAN’ın oyunu tam manasıyla benimsemiş, sindirmiş olmasıydı. Oyunun yazarı olmasının muhakkak etkisi var, insan kendi oyununu yabancılamaz herhalde; ama TORAMAN tam bir sıcaklıkla, sevgiyle sarılmış oyununa ve oyunuyla arasındaki bu sıcak ilişkiyi seyirciye çok temiz biçimde aktarabiliyor. İşte temsilin genel başarısı buradan geliyor kanımca.

Afişe küçük bir eleştiri: Afiş çok itici. Açıkçası afişte gördüğüm yüz ile sahnede gördüğüm yüz arasında dağlar kadar fark var. Bir kere sahnedeki TORAMAN bıyıklıydı; o bıyıkla ve sıcak, içten gülümsemesiyle bambaşka bir insan buluyorsunuz oyunda. ANLATILAN SENİN HİKAYENDİR - CENGİZ TORAMAN - 1Tek kişilik gösterimler sürecinde nedense bu oyuna gitmek içimden gelmemişti; yanlış bir düşünce, bir önyargı olduğunu kabul ediyorum; ancak afişin önemini vurgulamak adına önyargımı yazmaktan çekinmeyeceğim.

Gidin, sıkılmadan bir buçuk saat geçirin. İnsana tiyatro nasıl sevdirilir görün. Tiyatroyu sevin. Tiyatro bir toplumdaki cahilleri ayıklamanın en güzel aracıdır. Yeter ki tiyatro olsun.

Bir Cevap Yazın