ADALET, SİZSİNİZ (Sokrates, Galileo, Sacco, Vanzetti)… Yazan Ümit ADALET, SİZSİNİZ - AFİŞDENİZER… Yöneten Perdeci Oyuncuları…

İlk satırı okuyunca dikkat çekiyor, doğal olarak ve soruyorsunuz: Perdeci Oyucular da kim? Cevap: Rutkay AZİZ ve Taner BARLAS. Birçok sitede açıklamasını bulabilirsiniz; ama benim de yazmam gerekiyor sanırım. Muhsin ERTUĞRUL’un kullandığı Perdeci mahlasından esinlenerek Perdesi Oyuncuları adını vermişler kendilerine.

Temsili Panora’da Sahne Ankara’da seyrettim. Nisan ayında açılmış, değişik bir sahne. Amfi Tiyatro gibi dik yükseliyor; ancak oval değil, düz yükseldiğinden akustiği pek sağlıklı değil sanırım. Nitekim ilk eleştirim bu noktada olacak. Ama önce esere ve temsile değinelim.

ADALET, SİZSİNİZ - TANER BARLAS, RUTKAY AZİZÜmit DENİZER farklı bir eser kaleme almış. Muhtemelen son derece bilinçli bir şekilde işe koyulmuş ki anlatmak istediğine odaklanarak teatral sahnelerde kürek çekmeden, felsefi bir yaklaşım ve üslupla öze doğrudan ulaşmış. Bu manada metin benim çok hoşuma gitti. Oyunun 2012 yılı Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görülmesi boşa değil.

Dar kafaların hukuka hükmettiği, adaleti ıskaladığı üç öykü. İlk öykü Atina’da M.Ö. 5. yüzyılda geçiyor. Beş Yüzler Meclis’i Sokrates’in gençleri zehirlediğine kanaat getiren ve ölüm cezası veriyor. İkinci öykü İtalya’da. Bu kez Engisizyon Galileo ‘nun fikirlerini beğenmiyor. Üçüncü öyküde ülke Amerika Birleşik Devletleri ve işlemedikleri bir soygun yüzünden idam edilen iki İtalyan işçi Sacco ve Vanzetti’yi seyrediyoruz. Ortak noktaları ölümlerinden yıllar sonra aklanmış olmaları ve itibarlarının iade edilmiş olması. Ne acı! Anlaşılacağı üzere oyun adalet ve hukuk kavramları üzerinde duruyor. Bağlı olarak düşünce özgürlüğü, toplum üstündeki baskılar… Bizden farklı bir durum yok yani…

Rutkay AZİZ ve Taner BARLAR isimlerini duyunca gözüm kapalı bilet ADALET, SİZSİNİZ - TANER BARLAS, RUTKAY AZİZ -1aldım; ne yazık ki istediğimi bulamadım. Birincisi, daha ilk sahnede Rutkay AZİZ’in sesini mikrofondan duyunca kalkıp gitmek geldi içimden. Ben Rutkay AZİZ’i mikrofondan duyacaksam nerede kaldı işin tiyatrosu. İkincisi, felaket bir ses sistemiyle AZİZ ve BARLAS’ı mikrofondan bile duyamadık. Sesin tamamen kesilmesi, mikrofonun kostüme sürtünerek boğuk sesler çıkarması affedilir gibi değildi. Temsilin değerinden epey kaybettirdi.

Oyuncuların altlarından aynı pantolon dururken üstlerine cüppe, örtü almaları hoşuma gitmedi. Bence ya tüm kostüm değiştirilmeli ya da hiç değiştirilmemeli. Şayet kostüm değişmeyecekse hiç cüppeye, örtüye gerek yok; ama ‘üstüme bir tek örtü alırım, olurum Atinalı’ böyle birleştirişmiş zaman dilimlerinde pek tatmin edici olmuyor. Oyun açısından Taner BARLAS’ı daha temsilin içinde bulduğumu ek olarak belirteyim.

Adalet_Sizsiniz_141Sahne tasarımı Metin DENİZ’ ait ve son derece başarılı. Üç öykünün de ortak noktalarından biri olan hâkim gücü hazırladığı mankenlerle fazlasıyla veriyor; etkileyici. Mankenler Bülent İŞCAN tasarımı.  Geriye sadece oturak ve sehpa olarak kullanılan iki ahşap dekor kalıyor ve bunlar ilk iki öykü için yeterli olmuş. Üçüncü oyunda demir parmaklıklar vurguyu güçlendirmiş. Ancak burada vurguyu bozup dikkat dağıtan çok güçlü ve rahatsız edici hücre kapısı sesleri devreye giriyor. Hiç gerek yok. Umulan gerilimi vermenin dışında oyun dışılığıyla seyirciyi rahatsız ediyor.

Durumu birkaç başlıkta özetlemek gerekirse, istediğimi yakalayamadığım için pek methedecek bir yan bulamadım. Biraz aceleyle sahnelemiş havası metne de yazık ediyor. Metin güzel. Daha iyi sahnelerde ve daha istekli oynanabilir. Bu noktada da Asya Prodüksyonu eleştirmemiz gerekiyor sanırım: Aceleye getirmeyin ve lütfen profesyonel bir yapımcı kullanın. O kadar para ödüyor seyirci; hiç değilse bir oyun kitapçığı bastırma nezaketi gösterin lütfen.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website