20. ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİ vs. DERYA GÜLÜ

Festival olduğuna dair hiçbir 20. uluslararası ankara tiyatro festivaliafişbelirtisi olmayan 20. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde Giresun Belediye Şehir Tiyatrosu’nu ağırladık. Müthiş kalem Necati CUMALI’nın Türkçesi mükemmel eseri Derya Gülü’nü sahnelediler.

Oyunla ilgili görüşlerimi ikinci yazıma bırakarak işin acıklı, trajik kısmıyla başlayacağım…

Temsilin sonunda plaket vermek üzere yönetmen Doğan TURAN sahneye davet edildi. TURAN plaketini aldıktan sonra nezaketle; ama çok manidar bir konuşma sundu. Hiç destek göremediklerini, organizasyonun işini hakkıyla yapamadığını belirtti ve en büyük alkışı aldı. Biz Ankaralılar’ın burada çok büyük temsiller, gösteriler, oyuncular seyrettiğimizi, uluslararası deneyimler yaşadığımızı ve kendilerinin bir sene boyunca bu festivalin heyecanıyla hazırlandıklarını söyledi; ne var ki festivali düzenleyenlerden hiçbir destek görmediklerini ve bu yüzden koca salonda 15-20 kişilik bir topluluğa oynadıklarını, hayal kırıklıklarını dile getirdi.

%100 haklı!.. %100 haklı!.. %100 haklı!.. Maalesef haklı!..

Bir tiyatro topluluğu düşünün büyük hayallerle tâ nerelerden kalkıp geliyor, tüm hazırlıklarını dört dörtlük tamamlıyor; oyuncular sahneye bir çıkıyor salon bomboş. Bir sanatçı için bundan daha büyük bir yıkım olabilir mi?

Önümüzdeki yıllarda Uluslararası(!) Ankara Tiyatro Festivali(!) bu kadar baştan savma, bu kadar ciddiyetsiz düzenlenecekse hiç düzenlenmesin daha iyi. Emeği geçenlere böyle acı tecrübeler yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Sanatçılara biraz saygı!

TAKSAV’ın amacı sitesinde şu başlıklarla verilmiş:

  • Tiyatro sanatını tanıtmak ve sevdirmek.
  • Toplumun estetik beğeni düzeyini tiyatro sanatıyla yükseltmek.
  • Var olan özel ve amatör tiyatro topluluklarını desteklemek ve teşvik etmek.
  • Seminer ve atölye çalışmaları ile tiyatro sanatındaki üretim kalitesini arttırmak.
  • Sanatın taşıyıcısı ve destekleyicisi olması beklenen kurumların katkısını organize etmek.
  • Basının ve kamuoyunun desteğiyle bu etkinlikleri ülke çapında özendirmek.
  • Farklı ulusların tiyatro anlayışlarını ve tiyatro sanatı üzerindeki deneyimlerini topluma ve tiyatro sanatçılarına, yapımcılarına aktarmak.
  • Toplumla tiyatro sanatı arasındaki bağı güçlendirmek.
  • Alternatif tiyatro anlayışlarını tanıtmak ve geliştirmek.

Bu festivalde bunların hiçbiri yok. TAKSAV Genel Başkanı Emin KORAMAZ umarım bu yazımı okur ve ekibiyle birlikte çözüm üretmek üzere çalışmalar daha festival bitmeden başlar. Yoksa afişlerindeki yüz hiç gülmeyecek.

Bir Cevap Yazın